aktualnieGaleriazapowiedziwarsztatyArchiwumPUBLIKACJEtekstyLINKIKontakt
Navigation:     aktualnie arrow warsztaty
warsztaty
Warsztaty z warsztatów [20.04.2018] Drukuj Email

Image

„Warsztaty z warsztatów" - praktyczne spotkanie z Ewą Stiasny

20 kwietnia po spotkaniu Jak rozmawiać (z dziećmi) o sztuce? odbyły się warsztaty Jak nie zabić naturalnej twórczej ekspresji dziecka? prowadzone przez - ilustratorkę i współzałożycielkę Wydawnictwa Dwie Siostry.

Ewa Stiasny podzieliła się sprawdzonymi patentami na artystyczne warsztaty dla dzieci przy wykorzystaniu prostych materiałów i technik, które pozwalają na rozbudzenie wyobraźni i umożliwiają uzewnętrznienie naturalnej dziecięcej potrzeby tworzenia.

Ewa Stiasny ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Projektuje i ilustruje książki. Ilustrowała m.in. opowiadania Toona Tellegena i Mikołaja Łozińskiego. Zilustrowała wydane przez Dwie Siostry książki: Nie każdy umiał się przewrócić, Tydzień Konstancji, Ucieszki Cieszka, Nowe ucieszki Cieszka i Urodziny prawie wszystkich.

 

Czytaj całość…
 
Warsztaty POZNAJmy...[7.03.2018] Drukuj Email
Image Image
Czytaj całość…
 
Warsztaty [1,2 i 5.03.2018] Drukuj Email

 Image

 Podczas kolejnej wizyty przedszkolaków w galerii BWA obejrzeliśmy wystawę Romana Bromboszcza  pt. Rozgrywka, która okazała się świetną okazją do poszukiwań i zabawy. W każdej z  grafik artysty mogliśmy odszukać litery,  z których układała się na przykład  nurkująca postać lub kosmonauta. Kompozycje liter, teksty poetyckie nie mające kropek i  grafiki nie posiadające ram były punktem wyjścia do działań podczas warsztatów. Dzieci tworzyły kompozycje z liter, z których powstały stwory czy przedziwne pojazdy. Powstała wielkoformatowa  praca zapełniona literami.


Czytaj całość…
 
ZIMOWE SPOTKANIA MŁODYCH TWÓRCÓW 2018 [12.02-23.02] Drukuj Email

Warsztaty artystyczne pt. WYmalujeMY...
prowadzenie: Małgorzata Dobrucka

Czym jest malarstwo? Na czym i czym można malować? I najważniejsze pytanie podczas naszych zimowych spotkań co możeMY malować? Wspólnie z dziećmi staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania podczas ferii.
W tym roku ze względu na ograniczoną przestrzeń,  Zimowe  Spotkania Młodych Twórców  odbyły się w małych kameralnych grupach. Od poniedziałku do piątku brały udział w zajęciach dwie grupy wiekowe. Głównym tematem naszego spotkania były techniki malarskie. Każdego dnia realizowany był inny temat,  poznawaliśmy innego artystę i jego twórczość.

Pierwszego dnia odbył się warsztat pt. PiszeMy. Tego dnia zastanowiliśmyMy się dlaczego artyści piszą czasami na obrazach,gdzie słowo, litery stają się obrazem. Zabawy z literami, słowami  zainspirowało nas do stworzenia indywidualnego  logo z inicjałami. Projekt był pierwszym etapem, do stworzenia swoich pieczątek, które później  wykorzystywaliśmy „podpisując" swoje prace. Kolejnym etapem było wycięcie literowych szablonów, które wykorzystaliśmy następnego dnia przy wykonywaniu nadruków na lnianych torbach.
WYklejaMY  tego dnia  na naszych warsztatach rządził kolor i forma,
poznaliśmy twórczość Henri Matisse'a  jego innowacyjne podejście do koloru, linii i ekspresji. Obraz pt. „Ślimak", w którym artysta za pomocą żywych kolorystycznie plam barwnych wyraża szczęście i radość. Za pomocą trzech  podstawowych kolorów i prostych figur geometrycznych, przy użyciu  taśmy papierowej WyklejaliśMY, różne geometryczne wzory na torbach. Następnie przy użyciu  gąbki i techniki tepowania, tym razem  farbami akrylowymi  tworzyliśmy tło pod nasze literowe szablony.
Trzeciego  dnia odbyły się warsztaty pt. BarwiMY-tego dnia najważniejsza  była   plama i kolor. Poznaliśmy  technikę akwareli jej zaskakujące i magiczne efekty. Tego dnia naszą inspiracją była twórczość zielonogórskiej artystki Basi Bańdy w szczególności jej akwarele  ilustrujące wyrazy naśladujący dźwięki i odgłosy naturalne, w tym dźwięki wydawane przez zwierzęta. Każdy wybrał dźwięk, który przedstawił w zaskakujący malowniczy sposób.
Tego samego dnia w  młodszej grupie mieliśmy okazję poeksperymentować.  Poznaliśmy  technikę barwienia papieru  zwaną „marmurkiem". Malowania na wodzie to  zaskakujące  i niespodziewane efekty, które zamieniły się  w świetną zabawę,  gdyż powstałym plamą barwnym  nadawaliśmy dźwięczne tytuły: buch-buch, pik-pik, miau- miau, hau-hau czy puk-puk itp.
Warsztaty GraMy -każdy z uczestników wykonał „literową kostkę", używając samoprzylepnych liter  tworzyliśmy sześcioliterowe słowa, które były nie lada wyzwaniem do odgadnięcia dla pozostałych.
Pozwoliliśmy także,  aby tego dnia zdecydował za nas przypadek i zdaliśmy się na  rzut kostką.  Litery, które wypadły po rzucie kostką, były pierwszą litera słowa, które szukaliśmy w czasopismach. Powstały zabawne tytuły  obrazów Najważniejsze są rzeczy w krainie dywanów,  Lubię implanty! czy Kiedy będzie w lubuskim lotnisko? LOTnisko!, które malowaliśmy ostatniego dnia.
Młodsza grupa uczestników ostatniego dnia  stworzyła niepowtarzalny szkicownik- notatnik, który był efektem i  podsumowaniem  tygodniowej twórczość. Dzieci miały okazję również zwiedzić  przestrzeń galerii- biuro, gdzie mogły obejrzeć obrazy Ryszarda Winiarskiego i Marianna Szpakowskiego.

 

 


Czytaj całość…
 
WARSZTATY LINIE I RYTMY... [7 i 9.02.18] Drukuj Email

Image

Uczestnikami kolejnego spotkania były dzieci z Przedszkola nr 24 "Wesoła Żyrafa". Warsztaty pt. Linie i rytmy przebiegały wokół abstrakcyjnych obrazów i obiektów, które przedszkolaki oglądały na wystawie Małgorzaty Szymankiewicz pt. ON OR OFF THE GRID (W SYSTEMIE LUB POZA NIM). Tematem naszego spotkania były linie poziome, pionowe i skośne, które mogliśmy odszukać na każdej z oglądanych prac. Dzieci stworzyły wspólnie kompozycję z linii i powtarzających się rytmicznych elementów. Powstał asymetryczny krajobraz w nawiązaniu do stalowych konstrukcji pt. Landscape, która stała się pretekstem do rozmowy o otaczającej nas przestrzeni.

Czytaj całość…
 
WARSZTATY LINIE I RYTMY... [25, 26 i 29.01.18] Drukuj Email

Image

Styczniowe warsztaty przebiegały wokół abstrakcyjnych obrazów i obiektów, które przedszkolaki oglądały na wystawie Małgorzaty Szymankiewicz  pt. ON OR OFF THE GRID (W SYSTEMIE LUB POZA NIM). Tematem naszego spotkania były linie poziome, pionowe i skośne, które mogliśmy odszukać na każdej z oglądanych prac. Dzieci stworzyły wspólnie kompozycję z linii i powtarzających się rytmicznych elementów. Powstał asymetryczny krajobraz w nawiązaniu do stalowych konstrukcji pt. Landscape, która stała się pretekstem do rozmowy o otaczającej nas przestrzeni.

 

 


Czytaj całość…
 
Lekcja Galeryjna... [19.01.2018] Drukuj Email
Image
Czytaj całość…
 
Warsztaty POZNAJmy się... [11.01.2018] Drukuj Email

Image

 

11 stycznia po raz pierwszy galerię BWA odwiedziły trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, czym jest sztuka współczesna i dlaczego jest taka interesująca ?

Aby utrwalić zdobyte informacje, terminy i określenia, podczas warsztatu dzieci stworzyły wielkoformatową pracę- komiks, w której zostały zawarte dzisiejsze pytania...


Czytaj całość…
 
Archiwum warsztatów Drukuj Email

>>>

 

Gościmy